رسانه ها, وبلاگ

یادداشت اختصاصی جوناس سالزگبر(نویسنده) برای کتاب رواقی‌گری

جوناس سالزگبر به مناسبت چاپ نسخه فارسی کتاب “رواقی‌گری؛ فلسفۀ زیستن خردمندانه" خطاب به خوانندگان ایرانی یادداشت اختصاصی نوشته که در مقدمه کتاب چاپ شده است.

خوانندۀ ایرانی عزیز
حالا که این یادداشت را می‌نویسم، دقیقاً دو سال از انتشار کتاب کوچکِ رواقی‌گری من گذشته است. تا اینجا که خیلی جذاب پیش رفته است، چون این کتاب درهای زیادی را به ‌روی من گشوده است. در پادکست‌های بی‌شماری با من مصاحبه کردند، در برابر جمعیت‌های کوچک و بزرگ زیادی سخنرانی کرده‌ام و اکنون هم که دارم برای نسخۀ فارسی کتاب، پیش‌گفتار می‌نویسم.
اینجا نشسته‌ام، لبخندی بر لب دارم و بابت ترجمۀ فارسی کتاب خوشحال هستم، چرا که جمعیت گستردۀ دیگری از مردم این فرصت را پیدا کرده‌اند که با اصول، ارزش‌ها و آموزه‌های رواقی آشنا شوند.
رواقیون خودشان را شهروندان دنیا می‌دانستند. این یعنی من و شما خویشاوند هم هستیم، چرا که همه بخشی از یک خانوادۀ انسانی یکسان هستیم. من برادر شما هستم. شما هم برادر یا خواهر من هستید. ما برای همکاری ساخته‌ شده‌ایم، چرا که رواقیون کل جهان را یک موجود زندۀ واحد در نظر می‌گیرند. مارکوس آئورلیوس در یادداشتی که برای خودش نوشته بود، به تأمل درباره این باور می‌پردازد: «من، نه از این مردم آسیب می‌بینم، نه از دست مردمی که خویشاوندم هستند عصبانی می‌شوم و نه می‌توانم از آن‌ها متنفر باشم. چرا که به دنیا آمده‌ایم که با هم کار کنیم، مثل پاها، دست‌ها، پلک‌ها، یا ردیف دندان‌های بالا و پایین دهانمان. به همین دلیل عمل کردن علیه دیگران کاری خلاف طبیعت است و عصبانی شدن از دست یک شخص دیگر و روی گرداندن از او هم قطعاً عملی است علیه آن شخص.»
درست است، در دنیا بی‌عدالتی زیاد است. زندگی اصلاً منصفانه به نظر نمی‌رسد. و قطعاً ما در زندگی از فرصت‌های یکسانی برخوردار نیستیم. فلسفۀ رواقی به ما یاد می‌دهد شرایط بیرونی هیچ تاثیری روی هدف ما برای رسیدن به یک زندگی خوب ندارند. مهم نیست چه کارت‌هایی در اختیار داریم، باز می‌توانیم تلاش کنیم تا جایی که می‌توانیم با آن‌ها به خوبی بازی کنیم. ما با تمرکز روی کنش‌های خود، می‌توانیم با نمایش شجاعت، صبوری، و عشق به خودمان و به دیگر انسان‌ها به شکوفایی برسیم. مارکوس آئورلیوس در جایی دیگر می‌گوید: «زندگی خود را با صداقت و عدالت پیش ببرید. و در برابر کسانی که صادق و عادل نیستند، شکیبا باشید.»
امیدوارم در زندگی خود شجاعت لازم را پیدا کرده و به صداقت و عدالت برسید و قدرت لازم را پیدا کنید تا در برابر کسانی که این‌گونه نیستند، شکیبا باشید. امیدوارم باورهای رواقی در زندگی شما به جایگاه ارزشمندی برسند.
جوناس / ژانویه ۲۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *